Sham's rate and unit rate problems
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ambersweet_oranges.jpg
Caspar is preparing for a picnic with his friends, he is buying 3 oranges per person. If there are 16 people coming, how many oranges will Caspar have to buy?
K…Read More
Sham's proportion problemsYou can buy 2 hot dogs for $3.00. How much would it be for 4 hot dogs?
http://vi.wikipedia.org/wiki/Hot_dog
At discount copy, 12 copies cost $0.66. Melissa needs 56 copies. How much should they cost?
Now you solve th…Read More
0 comments:
Post a Comment
Note: Only a member of this blog may post a comment.