if three Twinkie s cost $1, mow much is it for 15?
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/06/Hostess_twinkies_tweaked.jpg
the ratio of the actual hight of a person to the length of their...
johnny is selling apples. its seven dollars for one bag of apples. if Jimmy buys three bags of apples, how much does it cost?
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/15/Red_Apple.jpg
Jimmy...
1.The ratio of teachers to students needs to be 1:30 if there was 120 students , how many teacher would be needed?
2. To make a lemonade you need 6 lemons and 8 cups of water....
An amusement park line is moving about 4 feet every 15 minutes. At this rate, approximately hong long will it take for a person at the back of the 50 foot line to reach the front of the line?
Let X be...
You
estimate that you can do 12 math problems in 45 minutes. How long should it
take you to do 20 math problems?
Evarado paid $1.12 for a dozen eggs. Write and solve a proportion to determine the...
Let X be the length of the shadow
20) The length of a human to its shadow is 1:3. If the length of a lighthouse is 600 meters, how long is the length of the shadow?
Let X be the number...
19) The ratio of an objects weight on Earth to its weight on the Moon is 6:1. The first person to walk on the moon was Neil Armstrong. He weighed 165 pounds on Earth. How much did he weigh on the moon?
let...
1. (#5) If 5 pencils cost 20 cents, how much would 15 pencils cost?
2. (#9) To make lemonade you need 6 lemons and 8 cups of water. How many lemons do you need it you have 24 cups?
3....
http://www.mycutegraphics.com/graphics/science/kids-at-science-fair.html
The ratio of seventh graders to eight graders participating in the science fair is 4:3. There are 18 eight graders participating...
If 3 apples cost $6, how much would 12 apples cost?
You can buy 2 hotdogs for $3. How much would it be for 4 hot dogs?
SOLVE THIS!
To make lemonade, you need 6 lemons and 8 cups of water. How many...
#18- Evardo paid $1.12 for a dozen eggs. Write and solve proportion to determine the cost of 3 eggs Evarado needs for a recipe.
Letxbe- the cost/egg
Letybe-the cost/3 eggs
Answer-Evarado's...
http://pixabay.com/en/sponge-cake-cream-filling-cake-524444/
1- If 3 twinkies cost $1, how much is it for 15 twinkies?
15 twinkies cost $5.
2- To make lemonade, you need 6...
Joey bought 3 apples for $6. How much would it be for 12 apples?
Let x be the price for 12 apples.
Quinny bought 2 hotdogs for $3. Later, he came back and...
if 3 apples cost $6, how much would 12 apples cost?
the ratio of the length of the actual hight of a person to the length of their shadow cast is 1:3. At the same time, a lighthouse casts a shadow...
1. To make lemonade, you need 6 lemons and 8 cups of water. How many lemons do you need if you have 24 cups of water?
2. At Discount Copy, 12 copies cost $0.66. Melissa needs...
P1). To make lemonade, you need 6 lemons and 8 cups of water. How many lemons do you need if you have 24 cups of water? 2). You can but 2 hotdogs for $3.00. How much would it be for 4 hotdogs?3)....
You can buy 2 hot dogs for $3.00. How much would it be for 4 hot dogs?
http://vi.wikipedia.org/wiki/Hot_dog
At discount copy, 12 copies cost $0.66. Melissa needs 56 copies. How much should they...
To make lemonade, you need 6 lemons and 8 cups of water. How many lemons do you need if you have 24 cups of water?
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Meyer-lemon-ripe.jpg
You can buy...
Three posters cost $9.60. At that rate how many posters can you buy for $48.00?
http://pixabay.com/en/photos/poster/
The ratio of an objects weight on earth to its weight on the moon is 6:1....
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e4/Shakanjbeen.JPG
9. To make lemonade, you need 6 lemons and 8 cups of water. How many lemons do you need if you have 24 cups of water?
10....