Tuesday, November 4, 2014

Kyla's Rate and Unit Rate Problems

1. Johnny was selling apples. He has 7 apples per bag. If Jimmy buys 4 bags, how many apples does he have?

2. Jimmy is ordering pizza. He orders 20 pizzas, how many people would be at the party?

3. Anna gave away 30 lollipops at her party so each guest would have 1 lollipop. After 1 hour 25 more people came to her party, how many lollipops did Anna give away in total at her party?



4. Sarah buys chocolate bars everyday. If she buys 8 chocolate bars for $3, how much would 1 chocolate bar cost?






Related Posts:

  • Natasha's rate Problem's and Unit rate problem's Pieces.jpghttp://commons.wikimedia.org/wiki/File:Orange-Fruit-Pieces.jpg Caspar is preparing a picnic for his friends, he is buying 3 oranges per person. If there are 16 people coming, How many oranges will he have to… Read More
  • Aaron's Rate and Unit Rate Word Problems http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Oranges_on_a_black_table.jpg 1. Caspar is preparing for a picnic with his friends. He is buying three oranges per person. If there are 16 people coming, how many oranges will he hav… Read More
  • Nicole's rate and unit rate problems   Casper is preparing for a picnic with his friends he is buying 3 oranges per person if there are 16 people coming how many oranges does he need to buy?   Kurt bought 9L worth of oil for $30.00 how much money d… Read More
  • Rate and Unit Rate Problems https://www.flickr.com/photos/notafish/177639720/ In the body of your post please type out all 4 word problems. … Read More
  • Colton's Rate and Unit Problems http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ee/Apples.jpg Colton and Hailey are getting married. At the wedding they are going to give out 7 apples/person. If they invite 30 people to the wedding, how many apples will … Read More

5 comments:

  1. Sarah buys chocolate bars everyday. If she buys 8 chocolate bars for $3, how much would 1 chocolate bar cost?

    Sarah would pay $0.37/chocolate bar.

    Sarah buys chocolate bars everyday. If she buys 14 chocolate bars for $24, how much would 1 chocolate bar cost?

    ReplyDelete
    Replies
    1. Thanks For Commenting! :)

      My Answer:

      1 Chocolate Bar would cost $1.71/chocolate bar.

      Delete
  2. This comment has been removed by the author.

    ReplyDelete
  3. Johnny was selling apples. He has 7 apples per bag. If Jimmy buys 4 bags, how many apples does he have?

    28 apples for 4 bags. cross multiplication.
    George was selling apples. He has 7 apples per bag. If George buys 4 bags, how many apples does he have?

    ReplyDelete
    Replies
    1. Thanks For Commenting! :)

      My Answer:

      George would have 28 apples for 4 bags.

      Delete

Note: Only a member of this blog may post a comment.